Final Program

Schedule

Tuesday

  • Welcome: Duncan Graham
  • Plenary: Chris Elliott, Gail McConnell 
  • Session 101: Analytical Science, Chair: Lizzie Griffin
  • Speakers: Thomas Lanyon Hogg, Emily Kempa, Rebekah Byford, Alex Ramsay, Cat Lynch
  • Session 102: Surface Plasmon Resonance, Chair: Jean Francois Masson
  • Speakers: Gustav Ferrand-Drake del Castillo, Michael Thomas, Amy Morrison, Craig Ward, Kazuki Bando

Wednesday

  • Award/Plenary: Jaebum Choo
  • Session 201: Infrared Raman Discussion Group, Chair: Karen Faulds
  • Speakers: Katherine Ember, Anastasia Kapara, Evelien Van de Vondel, Abdusalam Essa, David Tiemessen
  • Session 202: Fluorescence, Chair: David Birch
  • Speakers: Karol Gryczynski, Robert Pal, Gillian Craig, Bruno Pedras, Marketa Kubankova
  • Session 203: Raman I, Chair: Samuel Mabbott
  • Speakers: Lorna Ashton, Lauren Jamieson, Iwan Schie, William Tipping, Jonathan Bogaerts
  • Session 204: SERS II, Chair: Roy Goodacre
  • Speakers: Dana Cialla-May, Kirsty Milligan, Howbeer Muhamadali, Matt Moores, Hayleigh May
  • Session 205: Mass Spectrometry, Chair: Glen Jackson
  • Speakers: Klaudia Kocurek, Lisa Deininger, Samyah Alanazi, Craig McKenzie, Lukasz Migas
  • Session 206: Society for Applied SpectroscopyChair: Joanna Denbigh
  • Speakers: Chris Sammon, Natalie Belsey, Stephanie Brookes, Don Clark, Julia Griffen

Thursday

  • Session 301: Process Analytical, Chair: Alison Nordon
  • Speakers: Marcus Ingram, Heidi Fisk, John Wasylyk, Johannes Kiefer, Daria Stoliarskaia
  • Session 302: Bio Raman, Chair: Lauren Jamieson
  • Speakers: Sian Sloan-Dennison, Samuel Stanfield, Ilokugbe Ettah, Jennifer Gracie, Abdalrahem Shtawa
  • Session 303: Raman II, Chair: Steve Asiala
  • Speakers: Klaus Gerwert, Marie Richard Lacroix, Rachel Cameron, Christian Johannessen, Samuel Mabbott
  • Session 304: Separation Science, Chair: Sophie Bailes
  • Speakers: Gesa Schad, Nicola Grey, Zoe Smith, Nami Ueno, Caroline Gehin
  • Session 305: IR, Chair: Bernhard Lendl
  • Speakers: Karin Wieland, Georg Ramer, Curt Marcott, Raphael Horvath, Andreas Schwaighofer
  • Session 306: Bioanalytical, Chair: Colin Campbell
  • Speakers: Maiwenn Kerhoas, Rob Neely, Glen Jackson, Steven Asiala, Holly Fleming

Friday

  • Session 401: Spatially Offset Raman Spectroscopy, Chair: Pavel Matousek 
  • Speakers: Nils Kristian Afseth, Ioan Nottingher, Nick Stone, Fay Nicolson, Sara Mosca
  • Session 402: RSC Molecular Spectroscopy, Chair: Chris Sammon
  • Speakers: Pinelopi Moutzouri, Kerstin Mader
  • Closing Remarks: Duncan Graham